Spółki zajmujące się badaniem wody

Te znane, powtarzane regularnie w postaci żartobliwej przysłowie nie pozostało, na złość pretekstom, utworzone przez ludzi stroniących od kąpieli czy prowadzenia sanitarnego stylu życia :). Ma ono niezwykle spójne uzasadnienie – otóż w warunkach fizjologicznych karnację człowieka zasiedla tysiące wirusów będących naszymi komensalami. Znaczy to tyle, iż nie stanowią one dla nas żadnego niebezpieczeństwa, a porcja z nich dodatkowo „odsłania” wirusy chorobotwórcze, chroniąc nas przed infekcjami. Faktycznie się dzieje choćby w trafie pałeczek kwasu mlekowego – jeżeli ich liczbę w naszym układzie zdecydowanie się zmniejszy (między innymi na efekt długookresowego zażywania antybiotyków), wówczas grzyby (na ogół Candida albicans) posiadają duże pole do występu.

badanie wody legionella

Nie trzeba mnóstwo – a już musimy biec do apteki, tak aby wyposażyć się w zbiór farmaceutyków przeciwgrzybiczych. Biorąc regularne kąpiele oraz korzystając ogromnych ilości specyfików syntetycznych (żele pod prysznic, balsamy, mleczka do ciałka) pozbywamy się ze skóry nie tylko tych „złych”, ale także pechowo i tych „dobrych” bakterii. Nikt w tym miejscu owszem nie zmusza do dokładnego porzucenia kąpieli – starczy jednak wykonywać to z głową, tak, aby nie emitować nieprzyjemnego zapachu. Należałoby też pomnieć, iż środowisko wodne umie zapewnić idealne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych. Częstym problemem, z którym jesteśmy w stanie się zetknąć, staje się zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Jest to bakteria żyjąca w kranach, bojlerach, pojemnikach stojącej wody, która może powodować (przede wszystkim u osób z okrojoną wytrzymałością) zapalenie płuc, bądź również legionellozę – ciężką chorobę dróg oddechowych, mogącą zakończyć się kostuchą.
Jak więc upewnić się, iż nie jesteśmy narażeni na infekcje?

Odpowiednio jest co jakiś czas wykonać badanie wody Legionella pneumophila daje się dość łatwo wykryć, jeśli więc okaże się, iż osobista woda staje się pozbawiona tych zarazków – możemy drzemać spokojnie. Samodzielnie można również co pewien okres podgrzewać bojlery do temperatury 60 stopni – bywa to brzegowa temperatura śmiertelna dla wirusów. Jeżeli natomiast zdecydowaliśmy się na badanie wody sanepid, po zgłoszeniu naszej prośby, jest w stanie pochwycić się wszystkimi czynnościami. Jak widać – woda bywa źródłem życia, aczkolwiek nawet ta „ujarzmiona” potrafi płatać nam figle – należałoby być zatem rozważnym!

Źródło: gp-lab.pl

Post Author: Rymarski