Nieco porad dotyczących zmieniania działalności w organizację

Niezwykle często przed przedsiębiorcą posiadającym jednoosobową spółkę gospodarczą – szczególnie przed tym, jakiego przedsiębiorstwo rozpoczyna energicznie się rozwijać – pojawia się problem, czy nie lepiej będzie przeobrazić własną firmę w spółkę z obniżoną odpowiedzialnością.

Istnieją trzy metody na sfinalizowanie tego rodzaju przemiany swojej działalności:
1) Stworzyć całkowicie nową spółkę, która przechwyci
dotychczasową firmę;
2) Aportować firmę do spółki;
3) Przeistoczyć firmę w organizację na mocy art. 551 § 5 Statutu działalności handlowych.

Wobec tego – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie przeobrażenie działalności nie bywa natomiast wcale aż tak bezproblemowe – generuje sporo wydatków oraz jest w stanie przebiegać nawet parę miesięcy. Dobrze zatem przyszykować się na niezły wydatek i uzbroić się w wytrwałość… .

A w związku z tym po kolei. Na początku trzeba przygotować projekt przekształcenia firmy w organizację z o.o. Najistotniejsze, by w tego typu pliku była umieszczona weryfikacja majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przeistoczenia. Dowód taki musi potwierdzić notariusz, w następnej kolejności powinno się dostarczyć go profesjonalnemu rewidentowi, który w ciągu dwóch miesięcy musi dowód ów rozpatrzyć.

Następnie należy stworzyć oświadczenie o przekształceniu, odpisać regulamin organizacji, określić wartość majątku przedsiębiorcy a także przygotować protokół finansowy dotyczący minionego miesiąca działalności, wszystko okraszone odpowiednią datą.

Z kolei, po potwierdzeniu planu, powinno się wyznaczyć odnogi spółki (nade wszystko zarząd, jaki może być nawet jednoosobowy) oraz zatwierdzić akt założycielski. W następnej kolejności należy zameldować się w Krajowym Rejestrze Sądowym i przebyć właściwą procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przeobrażenia jednoosobowej działalności w spółkę będzie wykreślenie jej z spisu CEIDG. I gotowe!

Post Author: Rymarski