Myśli parę o gigantycznym skoku technologicznym w drukarstwie.

Ten wpis poświęcony będzie wynalazkowi, który podbił w niesłychanie błyskawicznym tempie możliwie cały glob. Gdyby nie ta technologia stworzona przeszło 1 000 lat temu, użytkownik nie zdołałby czytać tego wpisu. Mówimy tu, naturalnie o druku.

druk UV

Dziejowe oszustwo kto właściwie był pierwszy?

Uważam, iż najpewniej będzie rozpocząć od opisania konsultowanego terminu. Drukiem określamy kilkukrotne odbicie obrazu z formy na papier, albo ewentualnie na odpowiednie tworzywo drukowe. W współczesnych czasach tą nazwą nazywa się także kolokwialnie każdą reprodukcję drukową, czyli, odmiennie mówiąc, kopię.
Początkowe postacie tego typu technologii możemy odnaleźćwcześniej w zamierzchłym Egipcie, a zarówno Sumerze. Blisko dwóch i pół tysiąca lat przed naszą erą rozpoczęto korzystać powszechnie ze stempli , które pozwalały ówczesnym pisarczykom na wielokrotne klonowanie jednego dzieła. W późniejszych erach u wielu cywilizacyj odnajduje się pokrewne wynalazki. Niemniej jednak pierwszą wydrukowaną w współczesnym rozumieniu tego rodzaju powiedzenia publikacją stanowiła Sutra Diamentowa, jaka była dawnym, indyjskim pismem przełożonym na chiński. Już 54 lat po wydrukowaniu owego tekstu rozpoczęto w dużych ilościach tworzyć drukowane poemy oraz kalendarze.

druk na szkle

Druk w współczesnych czasach.

Tak więc zauważamy, przekłamaniem jest, jakoby druk został wymyślony przez jakiegoś niemieckiego jubilera. Niemniej jednak trzeba teraz oddać mu honor i przyznać, że dokonał tego w pojedynkę i nie sięgał do patentów kultury odległego wschodu.

W współczesnych czasach druk jest w żaden sposób odmienny od owego, jaki począł się popularyzować 5 wieków temu po obszarze Europy. Powszechnie stosuje się choćby druk UV, jaki dopuszcza wytworzenie porządnych i o wiele bardziej schludnych nadruków na standardowej kartce papieru. Co więcej przekaz jest prawie zawsze zapisywana pierwej na komputerze, a drukowany dopiero potem. Ostatnio coraz to wybitnie popularny staje się druk na szkle.

Post Author: Rymarski