Medycyna przeciwstarzeniowa czyli jak zapobiegać starzeniu?

Ostatnie lata to ogromny rozwój medycyny, ale także sposobu postrzegania problemów zdrowotnych. Większa świadomość społeczeństwa, a także lepsza kondycja finansowa, sprawia, że coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia, zwracając uwagę na to, co jedzą oraz na to, jak żyją. Oba te czynniki wpływają na jakość życia i mogą mieć duże znaczenie w kwestii długowieczności.

Nowa gałąź medycyny – medycyna przeciwstarzeniowa

Wraz z rozwojem medycyny, do Polski dotarła jakiś czas temu nowa gałąź medycyny: medycyna przeciwstarzeniowa. Różni się ona od medycyny tradycyjnej sposobem podejścia do organizmu pacjenta. Podczas gdy tradycyjna zakłada leczenie zastanego stanu zdrowia, ta druga kładzie nacisk przede wszystkim na takie kierowanie swoim życiem, by do tych stanów chorobowych nie dochodziło. Jak można to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez świadome życie, czyli takie, w którym zwraca się uwagę na tryb życia, w tym między innymi aktywność fizyczną oraz dietę.

Nie od dziś wiadomo, że nadwaga szkodzi zdrowiu. I jak się okazuje jest to też jeden z głównych czynników wpływających negatywnie na starzenie się organizmu: przyspiesza je, obniżając wydajność oraz skraca życie. Dlatego dla osiągnięcia zdrowej starości ważne jest, by brać pod uwagę to, ile jemy, ale także co i jak jemy. Systematyczne, niskotłuszczowe i zróżnicowane posiłki bogate w witaminy i wartości odżywcze zapewnią nie tylko dobre samopoczucie w danym momencie, ale też wpłyną korzystnie na przyszłość.
medycyna przeciwstarzeniowa
Aby cieszyć się dobrą kondycją organizmu przez długi czas, niezbędny jest także trening fizyczny i umysłowy. Aktywność fizyczna zapewni dobrą wydajność organizmu i jednocześnie wpłynie korzystnie na układ kostny, mięśniowy i w zasadzie każdy inny. Trening umysłowy zapewni z kolei dobrą pamięć przez długie lata. Dla długowieczności ważne jest także unikanie wszelkiego typu używek.

Post Author: Rymarski