Kto najczęściej narażony jest na zachorowanie na cukrzycę?

Cukrzyca jest przewlekłym rodzajem chorobowym powstałym na skutek nieprawidłowego działania ewentualnie wytwarzania insuliny na mocy trzustki. Oprócz zaburzeń metabolizmu cukrów zachodzą także nieprawidłowości w metamorfozie białek bądź tłuszczów.

Choć z każdym rokiem przybywa jednostek cierpiących na cukrzycę, nie można bezsprzecznie ustalić, co jest autentyczną przyczyną jej zachodzenia. Bez wątpliwości znaczną funkcję odgrywają geny a także czynniki środowiskowe, i dodatkowo jedzenie.

cukrzyca typu 1

Wyróżnia się kilka typów cukrzycy, natomiast w najwyższym stopniu powszechna jest cukrzyca wariantu 1, inaczej tak zwana cukrzyca pierwotna. Długo zastępczo wykorzystywano dodatkowo nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, jednak duża część zachorowań zachodzi dopiero w 20-30 roku życia. Osoby, które chorują na cukrzycę typu 1 spostrzegają mocne pragnienie i nagminnie muszą oddawać mocz. Zazwyczaj posiadają również przesuszoną skórę, skłonność do zajadów a także ciągle czują się zmęczone. Cukrzyca typu 1 wymaga błyskawicznego leczenia, które polega na dostarczaniu adekwatnej porcji insuliny. Częstokroć obowiązkowe jest stosowanie dodatkowo odpowiedniej diety.

cukrzyca

Cukrzyca typu 2 pojawia się zwłaszcza u jednostek praktykujących nieodpowiednią dietę i mało żywotnych. Często jest wynikiem otyłości, dlatego najczęściej chorują na nią osoby o zbyt dużym BMI. Do typowych symptomów należy wzmożone pragnienie, intensywne oddawanie moczu, oddech o zapachu podobnym do acetonu. Cukrzycę bada się na podstawie wywiadu z pacjentem i ustaleniu poziomu cukru we krwi. Po utworzeniu diagnozy przychodzi czas na leczenie polegające na zmodyfikowaniu diety i aplikowaniu tabletek przeciwcukrowych lub insuliny pod postacią zastrzyków.

Istnieje także inny gatunek cukrzycy obecny u kobiet ciężarnych. Najczęściej po porodzie stopień glukozy we krwi powraca do normy, ale podczas ciąży może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Istnieje ryzyko wystąpienia zbyt wczesnego porodu bądź stanu przedrzucawkowego, dodatkowo powszechnie u matek z cukrzycą ciążową w późniejszych latach występuje cukrzyca rodzaju 2. Ten gatunek cukrzycy leczy się głównie dietą, a w przypadku konieczności także insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl

Post Author: Rymarski